آبشار میج (ایج یا ده قلو)


آبشار میج (ایج یا ده قلو)

رامسر به علت داشتن کوه های مرتفع و بارش های فراوان، دارای آبشارهای زیبا و متعددی می باشد که چشم انداز این شهر و جذابیت آن را دو چندان کرده اند اما خیلی از آبشارهای این منطقه هنوز ناشناخته مانده اند. 

یکی از این آبشارهای زیبا و خروشان واقع در رامسر، آبشار ایج است. آب این آبشار از ذوب شدن برف های کوه خشه چال که در ارتفاعات اشکور علیا واقع شده است، سرچشمه می گیرد. 

آبشار ایج در مسیر خود که از ارتفاعات کوه به سمت دره ای عمیق سرازیر می گردد از فراز صخره ای بر روی صخره ای دیگر می ریزد و به همین علت آبشارهای متعددی در این منطقه جاری می شوند و این امر موجب شده این آبشار را آبشار ده قلو نیز بنامند.

این آبشار باشکوه و زیبا در فاصله کمی از روستای ایج از توابع اشکورات واقع شده است و شمالی ترین روستا در اشکور بالا می باشد. اشکور، دره ای شمالی جنوبی است که در بخش مرزی استان مازندران می باشد و جاده آسفالته آن از رحیم آباد آغاز می گردد. با گذشتن از این جاده آسفالته به جاده پر پیچ و خمی می رسید که پس از طی مسیر طولانی دو ساعته آن همراه با اتومبیل در انتهایی ترین نقطه اشکور به دهکده ی زیبای ایج می رسید. لازم به ذکر است که بخش انتهایی این جاده دارای دست اندازهای فراوانی می باشد اما از زیبایی این جاده می توان به صخره های کوچک و بزرگ در طول مسیر که به علت فشار آب آبشار ایج فرسایش یافته اند، اشاره کرد.

از جمله زیبایی های این آبشار وجود آب فراوان و خروشان آن و همچنین فضاهای غار مانند بزرگیست که در زیر سنگ های آبشار تشکیل شده اند و به زیبایی و جذابیت آبشار می افزایند. به طوریکه با نشستن در کنار این آبشار می توانید از زیبایی های دره اشکور، تابش و تلالو خورشید و همچنین از مه موجود در ارتفاعات این منطقه رویایی لذت ببرید.


تبلیغ عمودی سیکاس