بهترین جاذبه های توریستی ایران - قسمت اول


به نظر می رسد این روزها در مورد ایران حرف های زیادی زده می شود. یک نگاه به تصاویری که در این مقاله خواهید دید، چهره خوب ایران را نمایان می کند و به همین دلیل است که ایران در لیست یکی از جذاب ترین مقصد توریست ها نام گذاری شده است. در مصاحبه ای که خبرگزاری امریکایی سی ان ان با یکی از عکاسان زبردست ایرانی، آقای محمدرضا گنجی داشته است، به اسراری در مورد ایران و زیبایی های توریستی آن پی خواهیم برد.

در ادامه به معرفی زیبابترین مناطق توریستی ایران می پردازیم. با سیکاس همراه باشید.

  1. عالی قاپو- اصفهان

عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است، نام این بنای 6 طبقه در لغت به معنی "درهای زمین" می باشد. عالی قاپو در زمان شاه عباس صفوی بین قرن های 16 تا 17 هجری ساخته شده است و دارای یک سالن موسیقی با طراحی قرمز رنگ است که نام آن نیز برگرفته از حالت دیوار های گنبدی شکل آن می باشد که باعث ایجاد نواهای زیبایی در این فضا می شود.

آقای محمدرضا گنجی، عکاس تصاویری است که در ادامه خواهیم دید. وی می گوید:" گچ کاری تزیینات خاص و باشکوه و شیوه معماری منحصر به فرد این بنا، به قدری مسحور کننده است که تا ساعتها خیره به سقف آن، با خود فکر می کردم چگونه و از چه زاویه ای بهترین تصاویر را از این بنای منحصر به فرد ثبت کنم که حق مطلب را ادا کرده باشد."

 

  1. ارگ کریمخان- شیراز

در مرکز شهر شیراز، ارگ  زیبای کریمخان متعلق به قرن 18 هجری خودنمایی می کند.

در این بنا خانه هایی مسکونی، همراه با حوض های حمام، و یک حیاط بزرگ محصور که در آن درختان میوه سر به فلک کشیده اند، به چشم میخورد. بیرون این بنا، دیوارهای کنگره ای دیده می شوند که روی آنها را با نقاشی ها و مینیاتورهایی چشم نواز تزیین نموده اند.

  1. برج آزادی (شهیاد)- تهران

در سال 1971 میلادی، این بنا ساخته شد و تبدیل به نمادی از پایتخت ایران، تهران گردید. از آن دوران تاکنون و حتی پس از ساخت برج میلاد تهران در سال 2009، این مکان به عنوان نماد اصلی پایتخت شناخته می شود.

برج شهیاد توسط معماری به نام حسین امانت، تحت نظر ملکه سابق ایران زمین، فرح پهلوی ساخته شد تا یاداور سالگرد 2500 سالگی امپراتوری سرزمین پارس باشد.

محمدرضا گنجی، عکاس تصاویر می گوید: "این برج را دوست دارم به دلیل اینکه دارای معماری بسیار خاص و منحصر به فرد می باشد. همیشه سعی داشته ام سوژه هایی نمادین را انتخاب کنم تا بلکه بتوانم از طریق عکاسی شکوه و زیبایی آنها را به نمایش گذارم و برج آزادی بهترین نمونه می باشد."

  1. چشمه های پلکانی باداب سورت-مازندران

این چشمه ها که در گذار هزاران سال به شکل پله ای در آمده اند، در شمال کشور ایران واقع شده اند و دارای آب معدنی طبیعی سرشار از مواد معدنی، سدیم و سولفور می باشند.

  1. خانه بروجردی ها- کاشان

این خانه تجارت فرش مربوط به قرن 19 هجری در کاشان، امروزه به عنوان پایگاه سازمان میراث فرهنگی شهر کاشان شناخته می شود. به گفته گنجی، این مکان به دلیل تزیینات و نقاشی های تزیینی که توسط کمال الملک، نقاش زبردست قرن 19 هجری خلق شده اند، دارای اهمیت زیبایی شناسی می باشد.

  1. کارگاه قالی بافی- شیراز

قالی بافی یکی از قدیمی ترین و مهم ترین صنعت در ایران محسوب می شود. فرش ها برای کیفیت و طراحی خاصی که دارند در دنیا از شهرت بالایی برخوردارند.

  1. باغ دولت آباد- یزد

این باغ که مربوط به قرن 18 هجری می باشد، رهرو طراحی کلاسیک ایرانی می باشد و به دو بخش تقسیم می شود.

قسمت خارجی آن دارای باغ ها و فضا های بسیار زیبا می باشد که می توان از در ورودی نیز آنها را مشاهده کرد. فضای داخلی آن تداعی کننده مفهوم معماری ایرانی در حریم خصوصی خانواده می باشد.

این بنا دارای بادگیری متمایزکننده می باشد- یک برج بادی که در مناطق بیابانی برای تهویه و چرخش هوای مطبوع طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. گنجی می گوید:"چیزی که نظر مرا بیش از همه جلب کرد بادگیر این بنا است. حوضچه ای در میان این خانه قرار دارد که وقتی باد برروی سطح آب آن شروع به وزیدن می کند، آب خنک تبخیر شده و همین موجب مطبوع شدن هوای آن فضا می گردد".

  1. عمارت بادگیر- تهران

این سازه در کاخ گلستان تهران واقع شده است که مربوط به قرن 19 هجری می باشد و در سال 1896 مقر فرمانروایی سلطنت قاجار، فرمانروای پارسی دوران، مظفرالدین شاه قاجار بوده است. به گفته گنجی، تزییات خاص این بنا، مثل شیشه کاری ها، آینه ها، و ستون های بلند آن، زیبایی استثنایی به این عمارت بخشیده است.

  1. باغستان های ارم- شیراز

یکی از معروف ترین آثار تاریخی ایران، باغ های ارم شیراز و عمارت های درون آنها می باشند که در اواسط قرن 13هجری بنا شده اند، اما پس از 600 سال بازسازی گردیده اند.

ارم اهمیت و شهرت خود را مدیون باغ های گیاهشناسی ایست که مکانی برای گیاهان خاص و کمیاب گوناگون می باشند. گنجی می گوید:"همانطور که در باغ قدم می زدم، اولین چیزی که به ذهنم رسید انرژی مثبتی بود که از فضا متساعد بود. اما این انرژی فقط از سوی گیاهان و سرسبزی رنگارنگ محیط اطراف نبود، بلکه زمین این بنا خود به تنهایی باعث تحسین و شگفتیست چراکه دارای طرح ها و رنگهای متنوعی است که در معماری منحصر به فرد این باغ به کار گرفته شده است. از همه جالبتر دریاچه ای بود که از طریق شریان هایی کوچک، باغ را آبیاری می کرد".

  1. عمارت فروغ الملک- شیراز

این عمارت برای فروغ الملک سرپرست شیراز در عصر قاجار می باشد که اکنون به موزه تبدیل شده است.

 

برای ادامه این مقاله با سیکاس همراه باشید...

چمخاله

اجاره_ویلا

اجاره_ویلا_شمال

اجاره_ویلا_استخردار

اجاره_کیش

 

گردآورنده و مترجم: صبا اصلانی


تبلیغ عمودی سیکاس