بهترین جاذبه های توریستی ایران - قسمت دوم


  1.  خانه شعر- شیراز

شیراز به عنوان شهری که مهد شعر و شاعران بزرگ است، در دنیا پر آوازه می باشد.

گنجی درباره تصویر زیر می گوید: "این عکس ساختمانی را نشان می دهد که افراد می توانند ابیات خود را بنویسند و به دیوار همانجا بیاویزند. اینجا همچنین، مکانیست برای نوشیدن چای و کشیدن قلیان. خواندن اشعار گوناگون روی دیوارهای این مکان که با دستخط های مختلف نوشته شده اند بسیار جالب است."

 

  1. مسجد جامع یزد

گفته می شود که این مسجد به دلیل نوع کتیبه ها و معماری آن متعلق به قرن 15 تا 16 هجری دوره تیموریان می باشد، اما ساختمان اصلی شاید بسیار قدیمی تر باشد.

برخی بر این باورند که این بنا بر روی یک معبد آتش باستانی ساخته شده است.

 

  1. حمام کرداشت، جلفا

این حمام در قرن 16 تا 18 هجری مورد استفاده اشراف دوران صفویان قرار می گرفته است اما بعدها درب آن به روی همه مردم باز شد و. مورد استفاده عوام نیز قرار گرفت. این مکان در شمال غرب ایران، شهر جلفا قرار گرفته است. تصویر بالا بنای تاریخی "سربینه"، یک سالن، خانه ییلاقی، و یک گلخانه را نمایش می دهد.

  1. دریاجه نمک مرنجاب، حوالی کاشان

دریاچه نمک مرنجاب در کنار کویر مرنجاب در جنوب استان تهران قرار دارد. در واقع یک دریاچه خشکیده است که به ندرت و بسته به موقعیت قابلیت جمع آوری آب باران های سنگین و یا برف را دارد.

  1. شنزارهای مرنجاب، نزدیک کاشان

تصویر بالا یک روز عادی در کویر مرنجاب است که نشان می دهد یک کویر چگونه باید باشد-گرم و خشک که شن های سفید آن زیر نور خورشید می درخشند.

  1. برف مرنجاب، در حوالی کاشان

این تصویر یک شگفتی از نمای کویر را نشان میدهد. کویری که از برف پوشیده شده است. گنجی می گوید:"وقتی در منطقه ای که بودم برف شروع به باریدن کرد، کنکجکاو بودم که آیا در بقیه مناطق نیز برف می بارد یاخیر. تا اینکه پس از ساعت ها رانندگی در جاده ای پوشیده از برف و یخ، و کوهنوردی برای رسیدن به کویر، این تصویر زیبا و کمیاب را پس از طلوع خورشید از کویر گرفتم."

  1. مسجد نصیرالملک، شیراز

بنای تاریخی دیگری متعلق به عصر قاجار، این مسجد دارای اتاق خواب هایی در غرب و شرق می باشد. اتاق های شرقی دارای محوطه ای کاشی کاری شده اند که 12 ستون آن را سرپا نگاه داشته است و همچنین پنجره هایی رنگارنگ که جلوه ای زیبا به مکان می دهد.

گنجی می گوید:"در پاییز و زمستان وقتی خورشید از پنجره های رنگارنگ به داخل می تابد، اتاق را غرق در درخششی بسیار زیبا و رویایی می نماید.

من کارهای شیشه زیادی دیده ام اما اینجا یک استثنا محسوب می شود. از سحرگاه، مسجد غرق در رنگ و نور می شود و نور خورشید فرش های ایرانی کف اتاق، سقف و دیوار و کاشی کاری ها و طرح های آن را نورانی می کند.

از اینکه معمار این مسجد چگونه توانسته عناصر مختلف زیبایی را باهم ترکیب کند و چنین مسجدی بنا کند، شگفت زده ام."

  1. کاخ نیاوران، تهران

یک دهه پیش از انقلاب جمهوری اسلامی، این قصر یک خانه مسکونی برای خانواده شاهشناه ایران بوده است و مکانی بود برای میزبانی از مهمان های خارجی که به ایران سفر می کردند. این مجموعه اصالتا در عصر قاجار بنا شد اما کاخ اصلی به دستور محمدرضا شاه پهلوی بنا شده است.

  1. کاخ اردشیر، جنوب شیراز

اردشیر اول، فرمانروای ایران در قرن سوم-موسس امپراتوری ساسانیان- این کاخ را برای خود بنا کرد.

روبروی این بنا یک دریاچه قرار دارد که آب مورد نیاز کاخ را تامین می کرده است. برخی بر این باورند که به دلیل خشکی دریاچه، این بنا خالی از سکنه شد.

  1. پاسارگاد، شمال شهر شیراز

پایتخت کوروش کبیر، موسس سلسله هخامنشیان، در دوره ای نزدیک به 550 سال پیش از میلاد مسیح، پاسارگاد در 130 کیلومتری شمال شهر شیراز بنا شده است.

این مجتمع برای مجسمه معروف خود بسیار شناخته شده است، مقبره کوروش کبیر، اما این مکان شامل زندان سلیمان و کاخ و قلعه پاسارگاد نیز می شود.

"این مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار است، به دلیل اینکه به بسیاری از امپراطور های ایران مرتبط است. به همین خاطر همیشه تلاش کرده ام که این بنا را در بهترین حالت خود و زیر آسمان پرستاره شب به تصویر بکشم.

کهکشان راه شیری فقط در شب های خاصی از تابستان زماینکه ماه در آسمان صاف نیست نمایان می شود. معمولا هیچکس اجازه ورود به داخل پاسارگاد را ندارد؛ بنابراین جدا از مشخص کردن بهترین زمان، باید اجازه نامه های مختلفی نیز تهیه می کردم تا بتوانم این نما را به تصویر بکشم".

 

 

چمخاله

اجاره_ویلا

اجاره_ویلا_شمال

اجاره_ویلا_استخردار

اجاره_کیش

برای قسمت سوم این مقاله با سیکاس همراه باشید...

 

گردآورنده و مترجم: صبا اصلانی


تبلیغ عمودی سیکاس