بهترین جاذبه های توریستی ایران-قسمت سوم


  1. کاخ سلطنتی کوروش، پاسارگاد

این تصویر نمایی از سالن دیدار این کاخ وسیع و گسترده را نشان می دهد، که گفته می شود که در آن زمان توسط باغ هایی آریایی احاطه شده بود.

"هنگام عکس برداری از این منظره، برای دقایقی خیره به آسمان روی زمین دراز کشیدم. تصور می کردم که به هزاران سال پیش بازگشته ام. زمانیکه کوروش بزرگ همراه با مشاوران خود در اینجا زندگی می کرده و به بزرگترین امپراطوری زمان، سرزمین پارس، حکمرانی می کرد."

 

  1. آرامگاه کوروش کبیر، پارسارگاد

آرامگاه شامل اتاقکی با سقف شیبدار است که برروی هفت طبقه سنگ قرار دارد. در 336 سال قبل از میلاد، زمانی که اسکندر پدر، به سرزمین پارس حمله کرد، پاسارگاد نابود شد و تمام اجناس گرانقیمت و گنجینه کاخ ها و آرامگاه کوروش کبیر، غارت شد.

 

3. پرسپولیس(تخت جمشید)، شمال شرقی شیراز

پرسپولیس یکی از مهم ترین شهر های امپراطوری پارس بودکه 330 سال پیش از میلاد زمان حمله اسکندر مقدونی، نابود شد.

گنجی می گوید: "من همیشه به این مجموعه تاریخی علاقه زیادی داشته ام زیرا به عنوان یادبودی از یکی از بزرگترین امپراتورهای ایران محسوب می شود و بخشی از هویت تاریخی ما ایرانیان است."

"وقتی از میان دروازه های ملل عبور می کنید و وارد پرسپولیس می شوید، بهتر است که فقط به یک چیز فکر کنید و آن هم اینست: اینجا دقیقا همانجاییست که بسیاری از پادشاهان و امپراتوری های بزرگ پا به آن نهاده اند. اینجا یک پل ارتباطی شگفت انگیز به گذشته است."

"گرفتن این تصاویر بسیار طاقت فرسا بود چراکه گرفتن اجازه نامه برای ورود به پاسارگاد در شب، کار آسانی نیست."

 

4. مسجد شاه(مسجد امام)، اصفهان

مسجد شاه در جنوبی ترین نقطه میدان نقش جهان اصفهان واقع است، این مسجد متعلق به دوره صفویان است و تحت فرمان شاه عباس صفوی یکم بنا شده است.

این بنای زیبا دارای یک گنبد بزرگ، حدود 57 متر ارتفاع، همراه با مناره های بلند می باشد.

گنجی می گوید:"سقف این مسجد شبیه به هیچ یک از بناهای دیگر نیست. یکی از خاص ترین کارهای معماریست که بسیار مجذوب کننده است".

     

      5. مسجد شیخ لطف الله، اصفهان

یکی دیگر از بناهای تاریخی حوالی میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف الله است که این بنا نیز در زمان شاه عباس صفوی اول ساخته شده است.

این اثر هنری با تکه های موزاییک مزین شده است و توسط معمار بزرگ شیخ بهائی خلق شده است. این بنا دارای زاویه 45 درجه می باشد که این باعث می شود عبادت کنندگان در این مکان، مستقیم رو به مکه داشته باشند و تنها مسجد در ایران است که حیاط ندارد.

       6. خانقاه شیخ صفی الدین و حرم  های مقدس، اردبیل

یکی دیگر از گنجینه های دوران صفوی، این مکان از زمانی که در آن معبدی برای جد شاه اسماعیل صفوی، شیخ صفی الدین، ساخته شد دارای شهرت بسیاری گشت. در تصویر بالا گنبد چینی بنا همراه با طاقچه ها و فضاهای کوچکی را مشاهده می کنید که روزگاری جام ها و ظروفی را که امپراطوری های چین به صفویان اهدا کرده بودند روی آن ها قرار می گرفته است.

 

       7. سی و سه پل یا پل الله وردی خان، اصفهان

این سازه رویایی، تحت فرمان شاه عباس اول ساخته شد و نام خود را از راهرو های طاقی شکلی گرفته است که در سرتاسر پل بنا شده اند. اینجا برای قدم زدن بسیار پرطرفدار است.

 

       8. حمامخانه سلطان امیر احمد

ترکیبی از سازه های قرن 11 هجری، دوران سلجوقیان و قاجاریان، این حمامخانه به دلیل تزیینات ساخته شده و گچ کاری های آهکی ضخیم همراه با ملات آن بسیار مورد توجه واقع شده است.

گنجی می گوید:"واقعیت جالبی که در زمان حضورم در آنجا به آن پی بردم این بود که منبع حرارت حمام تنها یک شعله کوچک است و گرمای آن از طریق کانالهای کوچک زیر آن انتقال می یابد".

 

     9. کلیسای تادئوس مقدس، در نزدیکی ماکو، آذربایجان غربی

به این بنا، همچنین، کلیسای سیاه نیز گفته می شود و این نام گذاری به دلیل سنگ های سیاه به کار رفته در ساخت این بنا می باشد. این سازه تاریخی که در شمال غربی ایران واقع شده است، یادگاری از اوایل سال های مسیحیت در این منطقه است.

این کلیسا که برروی آرامگاه مبلّغ مذهبی، پدر روحانی تادئوس(یا جود)، بنا شده است مکانی برای زیارت برای بسیاری از ارامنه، و در حال حاضر به عنوان یک صومعه در اختیار مراجعه کنندگان قرار دارد.

 

     10. خانه طباطبایی، کاشان

این عمارت برای یک تاجر مشهور کاشانی در دوران قاجار ساخته شده است و دارای قسمت های مختلف مزین به هنرهای مختلف و ویژگی های معماری مانند گچکاری و شیشه های طرحدار می باشد.

به سیکاس بپیوندید

اجاره ویلا

اجاره ویلا شمال

اجاره ویلا استخردار

اجاره کیش 

چمخاله


تبلیغ عمودی سیکاس