جاده ای که دریا را در آغوش گرفته است


  • جاده آتلانتیک معروف به جاده ای است که دریا را بغل کرده است و تمام ویژگیهای آب و هوایی دریا بر آن تاثیر دارد؛ یک روز از توفان های زیاد ترسناک می شود و روزی دیگر از میان آبهای شفافش مرجان دریایی عرض اندام می کند و غواصان زیادی را برای گشت و گذار زیر آّبها به سوی خود دعوت می کند. از روی پل های جاده، گردشگران علاقمند می توانند صحنه های زیبایی از ماهیگیرانی را ببینند که در حال شکار ماهی هستند و در نزدیکی جزایر مناظر کشاورزانی است که مشغول کشاورزی هستند. صحنه های بی نظیری از دشت ها  و شگفتی روستاها در این سفر جاده ای  نشان  داده می شود. منطقه غنی از پرندگان دریایی است که مدام بر روی جاده پرواز می کنند. موج سواری، قایق سواری و چشم اندازی از مواهب طبیعی دریا از دیگر جاذبه های این پل است. حتی مسیری برای پیاده روی و دوچرخه سواری در بخشی از جاده قرار دارد که از سوی دوچرخه سواران مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.

این جاده زیبا در شمال نروژ ساخته شده و نمونه ای تحسین برانگیز از هنر مهندسین نروژی در عرصه جاده سازی و پل سازی است.

این جاده پر پیچ و خم که ۸ کیلومتر و ۲۷۴ متر طول دارد، روستای Kårvåg را به Vevang متصل می سازد.

این جاده مرکب از چند روگذر، هشت پل، چهار مکان برای استراحت و تماشای مناظر اطراف و نیز چند مکان ویژه گردشگران است.

ساخت این مسیر اتصالاتی از اول اوت ۱۹۸۳ آغاز شد و در ۷ ژوئیه ۱۹۸۹ افتتاح گشت. جاده مزبور با صرف هزینه ای معادل ۱۲۲ میلیون کرون نروژ ساخته شده است. قرار بود ۲۵ درصد این مبلغ از طریق عوارض جاده ای و مابقی از طریق بودجه اختصاص یافته تامین شود.

هر چند در ابتدا پیش بینی شده بود که به مدت ۱۵ سال عوارض جاده ای بر این بزرگراه وضع شود ولی این برنامه در سال ۱۹۹۹ متوقف شد و دریافت عوارض منتفی گشت.

جاده مزبور که از زمان ساخت تا کنون توانسته ۱۲ طوفان را پشت سر بگذارد، اکنون به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است.

در جاده نفس گیر اقیانوس اطلس که از آن به عنوان یک میراث فرهنگی نروژ و یکی از جاده های برتر این کشور یاد می شود، تا کنون فیلم های زیادی تصویربرداری شده است.

عبور از این جاده زیبایی و هیجان خاص خود را دارد.


تبلیغ عمودی سیکاس