جاده ی چالوس


شاید از مشهورترین جاده ی کشور را جاده ی چالوس دانست. در واقع این جاده ی پر پیچ و خم که از استان البرز شروع می شود و تا به شهر چالوس در مازندران منتهی می شود؛ هم به علت زیبایی و هم به علت موقعیتش به این شهرت رسیده باشد. محور کرج – چالوس با طبیعت بکر و چشم اندازهای زیبا در روزهای تعطیل و ایام عید بسیار شلوغ و پر ترافیک است با این حال مسیر پر طرفدار در بین مسافران شمال کشور به شمار می رود.

جاده چالوس

تاریخچه جاده چالوس

 

طبق مستندات تاریخی تا اواخر دوره ی پادشاهی قاجار، اصلا جاده ای بین کرج و چالوس وجود نداشته است و تنها مسیری خاکی بوده که تنها راه دسترسی به روستاها بوده است. اما با این حال امکان سفر به شمال کشور از این راه خاکی وجود نداشت. در سال 1312 به علت نیاز شدید به یک مسیر ارتباطی این جاده افتتاح شد و با استقبال شدید مردم مواجه شد. با ورود مسافران به این محور، رستوران های و محل های اقامتی هم شروع به ساخته شدم و پیشرفت کردند و به شکل امروزی درآمدند. با ساخت سد به نام امیرکبیر در سال 1340 به زیبایی جاده افزوده شد و بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت.

روایت های مردمی زیادی در خصوص مراحل ساخت جاده نقل می شود. گفته می شود برای تشویق کارگران به کندن کوه و باز کردن راه به آنها را با سکه های با ارزش 5 ریالی تشویق می کردند. جالب است بدانید کارگران بابت هرکلنگی که به دل کوه می کوبیدند، پول دریافت می کردند. در نهایت با وجود سختی بسیار برای ساخت، در سال 1314 تونل کندوان به اتمام رسید. تونلی به طول 1866 متر و ارتفاع 7 یا 8 متر به اتمام رسید.

با احداث این تونل حدود 13 کیلومتر از فاصله کاسته شد و راه رسیدن به مازندران را هموار تر کرد. جاده ی چالوس عنوان 4 جاده ی دنیا را در همان ابتدا دریافت کرد و باعث شد سیل عظیمی از مسافران وارد شمال کشور شوند.

جاده چالوس

جاذبه های گردشگری جاده چالوس

 

با اینکه چالوس، جاده ای برای رسیدن مسافران به شهرهای شمالی است؛ اما خود به تنهایی هم دارای جاذبه های گردشگری متفاوتی است که باعث شده بسیاری از مسافران را به سمت خود بکشاند.

وجود رودخانه ای زیبا که در موازات جاده در حال حرکت است؛ حال و هوای خاصی را به جاده بخشیده است. سد کرج و روستای کوچک و زیبای واریان که همچون جزیره‌ای کوچک در آنسوی آب سد کرج قرار دارد از دیگر جاذبه های گردشگری این محور است.

ایران کشوری چهار فصل است؛ جاده هم با این تغییر فصول همگام است و در هر فصل گویی چهره عوض می کند و رنگی دیگر به خود می گیرد. همین رنگ ها منظره ای باشکوه را پدید می آورد و باعث می شود که مسافر از مسیر بسیار لذت ببرد. پیچ و خم جاده که در حال دور زدن کوه است مانع از سرعت بالای حرکت می شود و گویی مسافر را مجبور می کند تا به آرامی و با حوصله زیبایی هایش را ببیند.

جاده چالوس

حتما مسافران بسیاری را دیده اید که در کنار رودخانه ی و زیر سایه ی درختان پر آب نشسته اند و در حال استراحت هستند. در طول مسیر می توانید از فروشگاه هایی که محصولات محلی روستاییان را می فروشند چیزی بخرید. از ترشی های متفاوت و رنگارنگ گرفته تا عسل کوهی و مربا های محلی همگی در این فروشگاه ها عرضه می شوند.

وجود تپه ها و تخته سنگ های چندین هزار ساله، به این جاده زیبایی و شگفتی خاصی می بخشد و آن را تماشایی تر می کند. تونل‌های تو در تو و طولانی نیز یکی دیگر از جاذبه های جاده کرج چالوس به شمار می‌روند که تونل کندوان معروف ترین و طولانی ترین و یازدهمین تونل این جاده به شمار می‌رود.

در حاشیه ی غربی و شرقی جاده کرج به چالوس آثار تاریخی با معماری ارزمند وجود دارد که از جمله آنها می توان به بقایای قلعه‌ها و دژهای استواری مثل شاه دژ، قلعه دختر شهرستانک، قلعه تنگه کسیر، قلعه ری زمین و امامزاده های تاریخی با معماری های زیبا اشاره کرد.

با وجود رودخانه ای که تقریبا در طول مسیر همراه مسافران حرکت می کند که همگی شاخه های رودخانه ی اصلی کرج هستند. این موضوع باعث زیبایی هرچه بیشتر این محور شده است.

رودخانه پرآب شیرین کرج از ایام باستان دارای آب فراوانی بوده که آبهای مناطق شهریار، ساوه، کرج و بخش‌هایی از تهران را تامین می‌کرده و مسیر آن تا قم هم ادامه داشته اما اکنون این رودخانه قادر به تامین نیاز آب آشامیدنی شهر کرج هم نیست.

از ویژگی های بسیار بارز و مهم این مسیر وجود پیست دیزیم و پیست اسکی خور است که در زمستان ها محل مناسبی برای گذراندن وقت و لذت بردن از اسکی و برف است.

جاده چالوس

البته بسیاری از مسافران هم مقصد متفاوتی دارند. برخی ترجیح می دهند با اجاره ویلا در یکی از روستاهای بکر خور، آسارا، گچسر یا واریان از هیاهو وشلوغی شهر به دور باشند و کمی استراحت کنند.

این جاده از شمال به استان مازندران شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان تهران و شمیرانات، از غرب به منطقه طالقان و از جنوب به شهر کرج متصل است.

در برخی از ماه های سال، از تهران که به سمت چالوس حرکت می کنید در ابتدای راه آسمان آفتابی است. به ارتفاعات هزار چم و سیاه بیشه در میانه راه که می رسید با کوه های پربرف و زمین یخ زده و آسمان مه آلود رو به رو می شوید و پیچ و خم ها را که پشت سر می گذارید، آسمان ابری و بارانی بالای سر شماست.

ایمنی جاده ی چالوس

 

با وجود مناظر زیبای اطراف این جاده، اما نقاط حادثه‌خیز زیادی در طول مسیر جاده چالوس وجود دارد. به دلیل جنس آهکی و رسوبی کوه‌ها، هر از چندگاهی ریزش سنگ روی جاده چالوس باعث بسته شدن آن می‌شود. در زمستان‌ها نیز خطر بهمن رانندگان را تهدید می‌کند. عرض کم جاده و عمر طولانی آن نیز از دیگر موارد خطرناک بودن جاده چالوس است.

جاده چالوس

 

گردآوری با سیکاس 

ویلا های موجود در اطراف جاده چالوس


تبلیغ عمودی سیکاس