معرفی راه های سفر به شمال ( جاده هراز )


از راه های سفر به شمال کشور ایران می توان جاده هراز را معرفی کرد! جاده هراز یکی از چهار محور ارتباطی شهر تهران به شمال ایران است که استقبال تردد کنندگان از این جاده باعث شده ‌است تا در برخی از روزهای سال، ترافیک ۱۷۰ کیلومتری در این جاده شکل بگیرد. جاده هراز دارای 15 تونل است که مجموع طول این تونل‌ها به ۵۷۰۰ متر می‌رسد. طولانی‌ترین تونل در مسیر هراز، تونل وانا با طول ۱۵۴۰ متر است.

جاده هراز

از دیگر تونل‌های این جاده می‌توان از تونل لهاش، تونل سیاه بیشه، تونل دوآب، تونل گروازمال، تونل سیاه‌بند، تونل شکرالله رود، تونل احمدمال، تونل آیو و تونل نورانی نام برد. فقط در ایام نوروز نزدیک به ۵ میلیون نفر، یعنی حدود ۳۰٪ از مسافران نوروزی استان مازندران، از طریق این جاده وارد استان می‌شوند. قسمت تاریخی این جاده تا انتهای استان مازندران است.

 

تاریخچه جاده هراز

 

اسنادی وجود دارد که نشان می دهد این مسیر از زمان ساسانیان به عنوان یک مسیر مستقل مورد استفاده قرار می گرفته است. در محلی به نام تنگه بند بریده آثاری یافته شده است که از ری به آمل را به وسیله ی آمل به یکدیگر متصل می شده اند. حتی آثاری در کناره ی رودخانه ی هراز یافت شده است که حاکی از تردد مردم زمان اشکانیان و هخامنشیان از این مسیر دارد. بسیاری از مردم از وجود قلعه های تاریخی که در این مسیر قرار دارد, بی خبرند.!

قلعه هایی که قدمت چند صد ساله دارند و می توان گفت قدمت برخی از آنها به قبل از اسلام هم می رسد علاوه بر قلعه ها, آتشکده و برج بیامه سی و برج گبری هم در این مسیر وجود دارد. با وجود چنین گذشته ی درخشان, در سال 1342 به صورت اصولی شروع به ساخت جاده ی امروزی شروع شد. ساخت کامل این محور حدود 23 سال به طول انجامید.

جاده هراز

 

جاذبه های گردشگری جاده هراز

 

در جاده ی هراز جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد از جمله شناخته شده ترین و مهم ترین جاذبه در این مسیر می توان به منطقه ی باستانی لاریجان اشاره کرد. بسیاری از گردشگران از طریق جادهی هراز به سمت روستای لاهیجان می روند و بعد از اجاره ی ویلا در این روستا از آب گرم لاهیجان استفاده می کنند و سفری خاطره انگیز را برای خود می سازند.

از دیگر جاذبه های گردشگری می توان به آبگرم اسک، آبگرم بایجان، غار گل زرد، دره استله‌سر، دره منظریه و دشت و آبشار دریوک، دخمه سنگی و غار کافر کلی، قلعه ملک بهمن، دشت لرا، کتیبه نقش برجسته شکل شاه و قله دماوند اشاره کرد البته لیست جاذبه های گرشگری در این مسیر بسیار زیاد است و فقط به بخش کوچکی از آن اشاره شده است.

جاده هراز

پارک گردشگری میرزا کوچک خان هم در مسیر هراز در 16 کیلومتری آمل قرار دارد. این جا محلی است که بسیاری از مسافران در آن توقف کده و به نوعی تفریح و مسافرت خود را آغاز می کنند. از این محل به بعد گویی به خطه ی سرسبز مازندران وارد شده اید و می توانید کوه های متراکم جنگلی را در اطراف خود می بینید. در طول مسیر رستوران ها و اقامتگاه های با کیفیتی وجود دارد که برخی از آنها مدرن و برخی از آنها سنتی هستند. مجتمع رفاهی نارنسجستان را م یتوان از برترین مجموعه های رفاهی در این مسیر دانست که خدمات کاملی را به مسافران ارایه می دهد. شاید پر آوازه ترین جاذبه ی این محور وجود امام زاده هاشم در بلند ترین نقطه محور هراز باشد. نسب او را به امام حسن مجتبی می‌رسانند. این امامزاده با شماره ۶۱۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. به نظر می‌رسد در گذشته کنار این بقعه، یک کاروانسرا وجود داشته که امروزه اثری از آن به چشم نمی‌خورد.

جاده هراز

وجود جاذبه های گردشگری – تفریحی – تاریخی – مذهبی به همراه دسترسی آسان و سریع به شهر های شمالی باعث شده است بسیاری از مسافران این مسیر را برای سفر خود انتخاب کنند.

این جاده از حد فاصل دو شهر بومهن و رودهن از جاده فیروزکوه منشعب می‌شود و پس از عبور از بالادست دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب‌اسک، رینه و لاریجان به شهر آمل در استان مازندران می‌رسد. پیچ و خم‌های جاده هراز هم کم نیست ولی در مقایسه با جاده چالوس پیچ‌های کمتری دارد. امامزاده هاشم در مرتفع‌ترین نقطه جاده هراز و در دره‌ای به همین نام همه گردشگران را متوقف می‌کند تا زیارتی کنند. چندین چشمه آب‌گرم، آبشارهای شاهاندشت و قلعه‌دختر، دشت شقایق و سد لار هم از جاذبه‌های مهم این مسیر به شمار می‌آیند. در ۹۰ کیلومتری آمل راه فرعی لاسم - ارجمند به جاده فیروزکوه نیز از جاده هراز منشعب می‌شود، همچنین بهمنگیر امامزاده هاشم نیز با طول ۱۳۰۰ متر در این جاده قرار دارد.

جاده هراز

ایمنی جاده ی هراز

 

متاسفانه در طول این جاده حوادث و تصادفات زیادی رخ می دهد. حتی در زمان ساخت هم تلفات جانی در این محور بر جای مانده است. بنا بر آمار اداره ی راه و ترابری, حادثه خیز ترین نقطه ی این محور را می توان به 18 تا 22 کیلومتری جاده ی رودهن به سمت امام زاده هاشم است. در این نقطه خطر احتمال ریزش بهمن بسیار بالاست. برای مقابله با این بهمن ها, بهمن گیر نصب شده است اما همیشه هم کافی نیست! همچنان عامل انسانی مهمترین عامل بروز سوانح در این جاده است علاوه بر سوانح جاده‌ای، آلودگی هوای داخل تونل‌های جاده هراز نیز بسیار فراتر از استانداردهای لازم بوده و خطراتی را برای تردد کنندگان ایجاد نموده‌است.

گردآوری با سیکاس

ویلا های موجود در اطراف جاده هراز


تبلیغ عمودی سیکاس